Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Yemen’deki İngiliz büyükelçiliği kapandı

  • Listed: 9 Ekim 2017 20:40

Description

Hareket, Birleşik Krallık ve ABD’nin, Noel Günü’nden şüphelenilen havayolu saldırganı Ömer Faruk Abdulmutallab’ın radikalleştirildiği düşünülen Yemen’de bir terörle mücadele birimini ortak bir şekilde finanse ettiği duyuruldu.
Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, İngiliz elçiliğinin “güvenlik nedenleriyle” kapatılmış olduğunu ve daha sonra Pazartesi günü açılıp açılmayacağına dair bir karar alınacağını söyledi.
Başbakan Gordon Brown, başarısız Detroit uçağının “yeni bir tehdit türü ve açıkça Yemen olan yeni bir kaynaktan geldiğini, ancak Somali’de ve Afganistan’da ve Pakistan’da başka birçok potansiyel kaynak olduğunu” söyledi.
Yemen’deki ABD büyükelçiliği de El Kaide’nin “devam etmekte olan tehditler” e yanıt olarak kapatıldı.
Başkan Barack Obama, Noel Gününde 23 yaşındaki Abdulmutallab’ın saldırısına teşebbüs edilen terörist grubun bir şubesinin olduğunu doğruladı.
Cumhurbaşkanı haftalık internet adresinde “Yoksulluk ve ölümcül ayaklanmaları ezici bir durumla karşılaşan Yemen’e seyahat ettiğini biliyoruz” dedi.
“El Kaide üyelerine katıldığı ve bu grup – Arap Yarımadası’ndaki bu El Kaide – onu eğitti, onu patlayıcılarla donattı ve onu Amerika’ya yönelen uçağa saldırmaya yönlendirdi.”
Yemen’de artan aşırılık tehdidi, bu ayın sonlarında Londra’daki bir dünya liderleri zirvesinde tartışılacağı için.
Abdulmutallab’ın FBI ajanlarına, son altı ay içinde ülkede radikalleştiğini ve eğitim gördüğünü söylediği söyleniyor.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.