Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Merhamet öldürme cinayet değildir

  • Listed: 10 Ekim 2017 23:15

Description

Bay Hüseyin ve kardeşi bir hırsızı kovalayıp saldırdı: sırasıyla 30 ay 39 ay hapse mahkûm edildi. Çarşamba günü Bay Hüseyin, Lord Adalet Başsavcısının itirazını kabul etmesinden, cezasını bir yıla indirdikten ve askıya almasının ardından serbest bırakıldı.
Aynı gün, 57 yaşındaki üç annesi olan Eski Bailey Frances Inglis, cinayet suçundan bulunmuş ve oğlunun “merhamet öldürmesi” nedeniyle dokuz yıla kadar hapis cezasına çarptırılmıştı. Bu iki olağanüstü yargıyı yapmak adil fikirli insanlar nelerdir?
Lord Judge, Bay Hussain’e gösterdiği çekingenlik için geniş onay aldı. Saldırı koşullarının Bay Hüseyin’i saldırıya teşvik ettiğini savundu. Eski Bailey’de benzer merhamet maalesef katılmadı.
Frances Inglis vakası, toplumumuz için ciddi sorular ortaya atmakta ve bu yasayı merhamet öldürme, intihar ve ötanazi yardımlarında nasıl uygulayacağımızı ortaya koymaktadır. 2007’de Bayan Inglis’in oğlu Thomas, 22 yaşında bir kaza geçirdi ve ciddi bir şekilde beyin hasar gördü. Bir yıldan fazla bir süre sonra onu hayatta tutmak için 24 saat tıbbi yardıma gereksinim duyan komaya yatıyordu.

    Bir solunum cihazı akciğerlerine oksijen pompaladı ve tüplerle beslendi. Annesi karışıktı. Daha iyi olacağını söyleyen doktorlara inanmadı, bu yüzden hayatını sona erdirmeye karar verdi. Korkunç bir karar verdi, ama başka seçeneği olmadığını hissetti. Oğlunun acı içinde olduğuna, normal bir yaşam şansına sahip olmadığına inandı ve acılarından bir sevgi eylemi olarak kendisini serbest bırakmanın en iyi olacağı sonucuna vardı.
“Ölürken barış içindeydi” dedi. Yetkililer tarafından sunulan Thomas’ın hayatını sona erdirmenin tek yolu, yiyecekleri ve suyunun geri çekilmesi için bir başvuru olmuştu. Davasında Bayan Inglis şunları söyledi: “Thomas’ın susuzluk ve açlıktan öleceği düşüncesine katlanamam, korkunç olurdu.”

    Kederle sürüş Hemşire eğitimi alan Bayan Inglis, oğluna eroin bulaştırdı. Barış içinde öldü ve annesi, onun olacağını bildiği gibi tutuklandı. Mahkeme davranışı daha da kötüleşen korkunç bir hikaye.
Bayan Inglis’in hakimi Brian Barker’a hükmeden önce “Yaşadığınız duygu ve mutsuzlukları anlıyoruz” dedi. Çoğumuz bu ifadeye inanmakta zorlanıyor. Hakim, bu kadının çoktan acı çektiğini fark edeceğini anlarsa, cezaevine bu kadar uzun süredir cezaevine gönderildiğinde hangi noktaya hizmet verildi?
Frances Inglis, sevecen bir anne, öğrenme güçlüğü çeken yetişkinlere yardım eden topluluğun bir direkidir. Daha önce hiç mahkum olmadığı, halka tehdit oluşturmadığı ve umutsuz bir davranıştan hiçbir şey kazanamayacağı konusunda. Hayat almak ciddi bir ihlaldir. Hiç kimse ona göz kulak olmamız gerektiğini savunuyor ancak adil bir toplumda ceza suça uymalı.

    Hâkimler cezanın süresine karar verirken bir dereceye kadar takdir yetkisine sahiptirler. Hakim Barker, bu davadaki hafifletici koşullar tarafından sevimsiz kaldı ancak Munir Hussain’in özgürlüğüne kavuşmasına izin veren kadar ikna edici değil midir? Bayan Inglis tarafından adalet hizmetinde ömür boyu hapis cezası verilmektedir? Cinayetin kötü bir davranış olduğu gerekçesiyle suçsuz davalı olduğunu iddia etti. Dediğine göre, yaptığı şeyleri yaptı, bir sevgi eylemi olarak ve ailesinin onu desteklediğini söylüyor. Mahkeme dışında, merhamet cinayetleriyle mücadele etmek için yasanın reform çağrısında bulundular.
Mutlaka milyonlarca sempatine sahip olacaklar. Bayan Inglis yanlış yaptıklarını ve kanunun farkında olduğunu biliyordu, ancak bu karar İngiltere’yi acımasız kıldı. Zaten yargılanmak üzere bekleyen bir yıl görev yapmıştı, iki yıl daha ceza gerekirdi. 2007’de Liverpool’da bir adam karısını öldürmekten suçlu bulundu. Bu bir merhamet cinayetiydi ve en az üç yıl hapse mahkum edildi. Hâkimler adil ve tutumlu davranmalıdırlar aksi takdirde halkın güvenini kaybederler.

    Umarım Frances Inglis bir itirazda bulunur ve bilge Lord Baş Hakim bu acımasız adalet örneğini koyar.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.