Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Meksika’da tutulan şüpheli uyuşturucu baronu

  • Listed: 10 Ekim 2017 09:05

Description

El Teo olarak bilinen Teodoro Garcia Simental, çetesine ABD sınırında kaçakçılık yapılması için uyuşturucu madde getireceğine inanılan Baja California yarımadasının güney ucunda şafaktan önce tutuklanmıştı, dedi Ramon Eduardo Pequeno, federal polisin uyuşturucu önleme birimi.
Yetkililer, Garcia’nın 30’lı yaşlarının ortasında, en az 300 kişinin ölümüyle bağlantılı olduğunu ve rakiplerini tüyler ürpertici şekillerde bertaraf etmelerini istemekle suçlanıyor: onlara kafa kesmek, bedenlerini köprülerden asmak veya kostik soda içinde eritmek . İddiaya göre, Tijuana iş dünyasındaki liderlerden kaçırılmak üzere bedelsiz fidye ödemeleri yapıldığı iddia ediliyor.
Ayrıca, son iki yıldır Tijuana polis memurlarının düzenledikleri düzinelerce suikastın ardında olduğuna da inanılıyor. Bay Pequeno, Garcia’nın yakınlarda Baja California’nın genel sekreteri Rommel Moreno ve Tijuana’nın kamu güvenliği şefi Julian Leyzaola’yı öldürme çabalarını artırdığını söyledi.
Tutuklama, ABD yardımıyla yetiştirilen arttırılmış gözetim teknikleri için bir başka zafer olarak değerlendirildi. Amerikan uyuşturucu yetkilileri Meksika makamlarının Garcia’yı beş aydan fazla sürmesine yardımcı oluyorlardı.
Meksika Cumhurbaşkanı Felipe Calderon, Aralık 2006’da göreve başladıktan sonra uyuşturucu gruplarıyla savaşmak için binlerce askeri göndererek tamamen savaş başlattı. Ancak son zamanlara kadar hükümetinin en üstteki krallıkların altına inmesi pek başarılı olmadı ve Meksikalılar 15.000’den fazla kayıp kazanan bir kampanyayla giderek hayal kırıklığına uğradı.
Geçen yıl, başka bir uyuşturucu efendimiz Arturo Beltran Leyva, Mexico City’nin hemen güneyindeki sömürge şehri Cuernavaca’daki Meksika deniz kuvvetleri tarafından düzenlenen bir baskında öldürüldüğünde, 16 Aralık’ta değişti. 2 Ocakta federal yetkililer kardeşi Carlos Beltran Leyva’yı tutukladı.
Virginia, Williamsburg Üniversitesi William ve Mary Üniversitesinde uzman olan George W. Grayson, “Hükümet uyuşturucu kaçakçılığına yakalanma konusunda daha incelikli” dedi. “Elektronik teknikler, gizlice dinleme, kişinin hayat tarzının incelenmesi gibi konularda çok daha fazla güveniyor ve muhabirlere de oldukça iyi para ödüyor.”
ABD Büyükelçisi Carlos Pascual, Garcia’nın tutuklanmasıyla ABD ve Meksika arasındaki kolluk kuvvetleri arasında bilgi paylaşımı yapıldığını gösterdiğini söyledi.
Pascual, yaptığı açıklamada “Meksika’nın operasyonel kapasitesi artıyor” dedi. “Bizler bilgi paylaşımımızı iyileştirmeye devam ediyoruz. Meksika hükümeti kararlılığı ve taahhüdünde acımasızdır.”

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.