Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

M11’in lark ve humusunun şarkısı

  • Listed: 11 Ekim 2017 18:40

Description

CPRE her ülkenin “huzur haritaları” nı derledi ve her ilçenin ne kadar sakin ve rahatsız olmadığını gösterdi. İngiltere’nin güneydoğusundaki neredeyse hiç bir yer, trafik akıntısından veya havai yüklerin kükreme özgürlüğünden uzaktır.
Midlands’ın çoğu meşgul yolların spagettiğini ve dağınık yerleşim yerlerini, Batı Şeria’nın bir bölümünü ise biraz daha iyi geçiriyor. Huzur listesinin en tepesinde – ve İngiltere’nin en sakin ilçesi – Northumberland, bunu Cumbria, Kuzey Yorkshire ve Durham izliyor. Ülkedeki en dinlendirici yer olarak belirlenen Slough, Büyük Londra’nın aşağısında yer alıyor.
Yine de huzur, farklı insanlara farklı şeyler demektir. Son zamanlarda, Cambridge’in güneyinde, harika bir ülkenin yürümekte olan bir bölgede yaşayan bir arkadaşını görmeye gittim. “Buraya gelmeyi çok seviyorum” dedi arkadaşım yazlık arkasındaki tepeye tırmandıkça, “Sadece çok huzurlu” dedi.

    Ancak duyabildiğim tek şey, yakınlardaki M11’deki trafik nöbeti ve Stansted’in kükreyen uçaklarıydı ve bana barış ve sessizlik algılarının hayal edebileceğinden çok daha subjektif ve kişisel olduğunu hatırlattı. Buna karşılık, bir şehir merkezinde bir ev bazen olağanüstü huzurlu olabilir.
Ülkede ev satın alan ve şafak vakti karışık musluklar ve sağım zamanında mayalanan inekler hakkında şikayet eden yerinden sürüklenen şehir kayıcılarının hikayeleri efsanedir. Ancak gerçek şu ki, geleneksel kırsal sesler giderek geçmişte kaldı. Kırsal kesimimizin çoğu artık yoğun bir şekilde üretilen ve çoğunlukla makineler tarafından yönetilen sanayileşmiş bir peyzaj. Günümüzde, gerçek bir tavuğun paçavrasına kıyasla penceresiz kümes hayvanlarında 24 saat çalışan klima ünitelerini duyma ihtimaliniz daha yüksektir.

    Bugün kırsal alanımız, tüm insanlara her şeyden önce olmalı ve insanlar arazisini çalışarak ve yemek yemeleri için ürettikleri gibi, sahildeki kırsal alanlardan da keyif alanlar için fırsatlar sağlamalı. Bu unsurların düzgün bir şekilde yönetilmesi gerekiyor ve bir ulus olarak, gelecek kuşaklarınıza nasıl kırsal kesilmek isteriz diye karar vermeliyiz.
Vahşi yaşam nerede uyuyor? Bazı türler, insan yapımı rahatsızlığa karşı oldukça savunmasızdır. Bir otoyolun yanında mutlulukla dolaşan her kissrel için, daha uzak bir köşeye taşınmak zorunda kalan altın bir kartal veya şövalye var. Bu daha duyarlı canlılar için yeterli sığınak sağlayabilirsek, başkaları da varlığımızdan fayda sağlayabilir. Bir çocukken, yerel çakıl çukurlarımı seyretmek için küçük çıngırdak çukurlarına, her yılın Mart ayı sonunda oraya varacak küçük bir göçmen kuşu seyretmek için bir çocuk olarak geldim.

    Bunlar endüstriyel siteler, gürültülü kazıcılar ve çakıl kazı yapan kamyonlar ve arabayla dolaşmak için çalışıyorlardı. Kuşlar, arazi denetçisi ve sürücülerin iyi niyeti tarafından kurulmuş bir işaretleme bayrağı sayesinde, yumurtalarını açık çakığa döşenerek araç geçerken inç uzaklıkta ve başarılı bir şekilde yavru yetiştirerek yumuşattılar. Tüm kargaşalık ve faaliyet kuşları hiç endişelendirmiyor gibi görünüyordu.
Bu arada, kırsalda sabah yalan söylemelerinin belki de olabilecek enfes bir kuş gözcüleri, gerçek hedeflerinden ziyade insanlar için daha zahmetli olabilir. Sevimsiz güvercin sürüleri, ufuk için her patlama ve kafa ile sarsıntı veren kanatların histerik bir kütlesine patlarken, onlarla beslenen krallıklar ve kargalar, işlerini sürdürmek için neredeyse uygunsuz bir acele ile tekrar geri çekilir ve etrafında dönerler.

    Kargalar akıllı ve şaşkın kuşlar, kısa sürede gürültünün sadece daha sinsi bir tehlike olduğunun farkında olan bir kavrayış olduğunu anlıyorlar. Belki de sessizlik sesini gerçekten değerlendirebilenler için bazı sığınmacılar korunduğu müddetçe, kitaplarından bir yaprak almalı ve biraz yabancı bir sesle yaşmayı öğrenmeliyiz.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.