Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Kimyasal Ali, darağacına gidiyor

  • Listed: 10 Ekim 2017 23:40

Description

Ali Hasan el-Mecid, 1988 gaz saldırısı için sonuncusu olan dördüncü ölüm cezasını almasından bir hafta önce idam edildi.
Saddam’a çarpıcı bir benzerlik taşıyor ve diktatörün iç çevrenin en acımasız üyelerinden biri.
1980’li ve 1990’lı yıllarda on binlerce insanın hayatını kaybettiği genel kampanyaları – isyankar Kürtlere karşı yapılan saldırılarda tüm köyleri yok etti ve güney Irak’ta Şii’yi çökertti.
El-Mecid, Irak’ta halen yargılanmakta olan eski Sünni liderliğindeki rejimin son derece önde gelen üyelerindendi.
El-Mecid, Saddam’ın Baas partisi 1968’de darbe öncesi orduda bir emir subayı ve motosiklet haberci idi. 1991-95 yılları arasında genel sekreterliğe terfi ettirildi ve bölgesel bir parti genel başkanı oldu.
1988’de sekiz yıllık İran-Irak savaşı bastırıldığında, Anfal olarak bilinen ve kuzey Irak’ta bir Kürt isyanını yok etmek için toprağa verdiği bir kampanyaya komuta etti.
Yaklaşık 100 bin kişi – bunların çoğu sivil – bir yıldan kısa sürede öldürülmüştü. Daha sonra, el-Mecid, saldırıların yanı sıra Halabja’ya 16 Mart 1988’de yapılan ayrı gaz saldırısı ile övünerek ona takma ad verdi.
Ayrıca, 1991 yılındaki ayaklanmaların kanlı bastırılması da dahil olmak üzere, Irak’ın güneyindeki Şii’deki darboğazlarla bağlantılıydı. Daha önceki bir davada, bu darbe nedeniyle ölüme mahkûm edildi.
Önceki cümleler kısmen yürütülemedi, çünkü Halabja kurbanları onun aleyhinde dava açılmasını istediler.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.