Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Kanser atılımı: Bilim adamları, stresle kanser arasındaki bağlantıyı doğruladı

  • Listed: 10 Ekim 2017 09:30

Description

Araştırmacılar, vurgulanan hücrelerin, komşularını etkileyebilecek tümör kaynaklı sinyaller üretebildiğini keşfetti.
Bu, ayrı hücrelerdeki kanser mutasyonlarının tümörlerin büyümesini teşvik etmek için birbirleriyle işbirliği yapabileceği anlamına gelir.
Çalışma meyve sinekleri üzerinde yapılmış olsa da, insanlarda aynı genler ve biyolojik yollar bulunur.
Hücrelerin stresinin ana nedenlerinden biri olan kronik iltihap, kanser hastalarında tümör gelişimiyle ilişkili olduğu bilinmektedir.
Bazı uzmanlar, olumsuz duyguların, stres hormonlarının, iltihaplanmanın ve kanserin birbiriyle bağlantılı olabileceğine inanmaktadır, ancak kanıtlar net değildir.

    Şimdiye kadar kansere neden olan genetik mutasyonların sadece bireysel hücreleri etkilediğine inanılıyordu.
Yeni araştırma, bunun her zaman geçerli olmadığını gösteriyor. Ayrı hücrelerdeki farklı kanser mutasyonları, tümör gelişimini desteklemek için işbirliği yapabilir.
ABD ve Çin’deki bilim adamları, insan kanserlerine karıştığı bilinen iki mutant genin aktivitesine odaklandı.
Bir tanesi kanserlerin yüzde 30’unda RAS olarak adlandırılıyor. Diğeri, “karalama” olarak adlandırılan bir tümör önleyici gen kanserlerin kusurlu hale gelmesine izin verir.

    Bununla birlikte, ne mutasyona uğramış bir RAS geni veya karantaranın mutant versiyonu tek başına kansere neden olamaz.
Araştırmacılar, hem gen mutasyonları taşıyan meyve sinekleri okudu. Sadece mutant RAS’lı bir hücrenin, hatalı karpuzlu yakındaki bir hücrenin yardımıyla malign bir tümör haline gelebileceğini buldular.
Stres, onları birbirine bağlayan faktördü, sitokinler adı verilen sinyal proteinlerinin hücreler arasında dolaşmasına neden oluyordu.
JNK olarak bilinen stres sinyalizasyon süreci bir dizi çevresel etkiyle harekete geçirilebilir.

    ABD’nin Connecticut’taki Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden araştırma lideri Profesör Tian Xu, “Bir çok farklı koşul stres sinyalizasyonunu tetikleyebilir: fiziksel stres, duygusal stres, enfeksiyonlar, iltihaplanma – hepsi bu şeyler.”
Araştırma bugün Nature dergisinde bildirildi.
Bilim adamları, meyve sineklerinde saptanan sinyal yollarının insanlarda var olduğunu ve yüz milyonlarca yıllık evrim geçirdiğinde değişmeden kaldığını belirtti.
“Burada incelenen yolların korunması göz önüne alındığında, benzer kooperatif mekanizmaları insan kanserlerinin gelişiminde rol oynayabilir” yazdı.

    Araştırmalar, mutasyonların aynı hücrelere göre farklı hücrelerde birikmesi daha olası olduğundan, kanserin vücutta kök saldığı düşünülenden daha kolay olduğunu gösteriyor.
Ancak aynı zamanda JNK stres sinyalini bloke ederek kanseri durdurmanın potansiyel yeni bir yolunu da tanımlıyor.
Prof Xu, “Kansere neden olan altta yatan mekanizmanın daha iyi anlaşılması her zaman hastalığa karşı savaşmak için yeni araçlar sunar” dedi.
Kanser Araştırması İngiltere Bilim Enformasyon Görevlisi Doktor Laura Bell, “Bu çalışma, hatalı moleküllerin tümör gelişimine nasıl katkıda bulunabileceğine dair bazı bilgiler verir, ancak bilim adamları sadece insanlardan ziyade meyve sinekleri üzerinde çalışmışlardır … anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. nasıl çalıştığını. ”

    Bağırsak Kanseri sözcüsü Mark Chandler, Express.co.uk’e verdiği demeçte şunları söyledi: “Sonuçlar cesaret vericidir ancak insanlarda bilimsel olarak kanıtlanmış gelişmelerin herhangi bir etkisi olacak, ancak ileride yapılacak araştırma ve tedaviyi daha iyi sağlayacak tedaviyi yönlendirecek yeni bulgular ortaya çıkmadan önce uzun bir yol var. kanser hastaları için sonuçlar hep pozitiftir. “

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.