Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

İsrail savunma bakanı

  • Listed: 10 Ekim 2017 13:45

Description

Barak, İsrail dışişleri bakan yardımcısı Danny Ayalon’un Türkiye Büyükelçisi Ahmet Oğuz Çelikkol’u bir TV şovundan şikayet etmek üzere çağırmasının ardından Pazartesi günü patlak veren diplomatik darbe sonrasında Türkiye’yi ziyaret eden ilk İsrailli yetkilidir.
Ayalon, yerel televizyon istasyonlarına aşağılamanın kasıtlı olduğunu açıklarken, elçilik düşük bir kanepede oturmak zorunda kalmıştı. Üzücü olan Türkiye, Büyükelçiyi geri çağırma tehdidinde bulundu ve Ayalon’u özür dilemeye çağırdı.
Tartışma, son 15 yıldır güçlü askeri ve ekonomik bağlar kuran müttefikler arasındaki bir dizi anlaşmazlığın en yenisiydi.
Ziyaret öncesinde planlanmıştı, fakat ilişkinin zararının kontrol altına alınması için çabalar yakından izlendi ve bu da Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırgan muamelesini düşündüğü şey yüzünden öfkelenmesinden dolayı zarar gördü.
Barak’ın ayrılmasından saatler önce, Ayalon, Türk TV dizilerinin İsrail güvenlik güçlerini acımasızca gösterdikleri takdirde Türk büyükelçisinin atılabileceğini söyledi.
Ayalon, büyükelçiyi, İsrailli ajanların çocukları kaçırıp yaşlı adamları vurdularını gösteren bir TV programı üzerine onu kınamak için çağırdı. Son aylarda Türk televizyonunda yayınlanan ikinci programdı.
Barak, son krizi görüşmek üzere Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Yetkili, daha sonra Türk Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile de görüşecek.
Barak ve onun İşçi Partisi üyesi Bakanı Binyamin Ben Eliezer, Ayalon ve Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın aşırı milliyetçi partisinden çok daha sıcak ilişkilere sahipler.
Barak’a varışta bir Türk amirali tarafından havaalanında sıcakça karşılandı. Barak’ın bölgeyi “barış ve güvenlikten biri” haline getirme konusunda ilham kaynağı olarak övgüyle söz ettiği ilk durağı modern ve laik Türkiye’nin meşhur kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün türbesi oldu.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.