Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Irak soruşturma kamuya açılan duruşmalar devam ediyor

  • Listed: 9 Ekim 2017 23:10

Description

Soruşturma, hafta boyunca, daha sonraki aylarda eski Başbakan Tony Blair de dahil olmak üzere politikacılara geçmeden önce üst düzey yetkililerin ve subayların kanıtlarını alacak.
İlk tanıklar arasında Gordon Brown’un dış politika danışmanı Simon McDonald ve eski Bağdat Büyükelçisi Sir William Patey yer alıyor.
Kamuoyunun büyük kısmı, Blair’in savaşa başlamadaki asıl kararına odaklanmış olmasına rağmen, soruşturma, Irak’ın kaos içine düştüğünü gören istilanın sonrasında planlama eksikliği konusunda kapsamlı kanıtlar toplamıştır.
Noel öncesindeki son oturumda, araştırma başkanı Sir John Chilcot, şahitlerin sorgulanmasının çok nazik olduğunu ve yeterince soruşturma yapılmadığı yönündeki eleştiriler karşısında çalışma şeklini şiddetle savundu.
“Halka açık spor ya da eğlence” sağlamak için orada olmadığını ve çok miktarda “değerli ve aydınlatıcı kanıt” bulunduğunu söyledi.
Sir John ayrıca “olağanüstü açıklık seviyesi” bulunduğunda ısrarcıydı ve mümkün olduğunca çok kanıt – Bay Blair de dahil olmak üzere – kamuoyuna sunmayı taahhüt etmişti.
Pazartesi günü, Blair’in eski dönen doktoru Alastair Campbell’in önümüzdeki hafta Inquiry’den önce çıkması gerektiği açıklandı. Eski 10 Numaralı İletişim Müdürü, 12 Ocak’ta kanıt sunacak.
Bay Campbell, Irak’ın kitle imha silahları iddialarıyla ilgili Hükümetin kötü niyetli dosyasını hazırlama konusundaki rolü konusunda sorular bekliyor.
Blair’in bu dönemde en yakın danışmanlarından biri olan Hükümet’in savaşa hazırlanma konusundaki tutumu hakkında daha genel bir talep olması muhtemeldir.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.