Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

İngiltere ekipleri kazazedeler arıyor

  • Listed: 10 Ekim 2017 12:30

Description

Salı günü meydana gelen depremden sonra yaklaşık 50 bin kişi ölmüş, milyonlarcası daha yaralandı, öksüz ya da evsiz kalmış Karayipler ülkesinde.
Afetler Acil Durum Komitesi (DEC), bağışlar için televizyon ve radyo temyiz başvuruları başlattı; ancak acenteler hayatta kalanlara ulaşmada güçlüklerle karşılaştı.
İngiltere’nin yangın servislerinden 64 arama ve kurtarma ekibi dahil olmak üzere malzeme ve yardım görevlileri Perşembe günü, Port-au-Prince havaalanı uçuş akışını ele almak için mücadele ederken tutuldu. Ancak, ülkenin altyapısının tamamen çökmesine karşın, yardım Cuma günü sona ermeye başlamıştı. Kızıl Haç ölüm cezasının 45.000 ila 50.000 arasında olduğunu tahmin ediyor.
Başbakan Gordon Brown İngiliz Hükümeti’nin 6 milyon £ yardım sözü verdiği için dünyanın çağrılmasını istedi. ABD Başkanı Barack Obama yardım çabası için 100 milyon dolar (£ 61,4 milyon) vaat etti ve Uluslararası Para Fonu (IMF) 100 milyon dolar daha ekledi.
“Son 24 saat Haiti halkı için gerçekten korkunçtu, hayal gücünün ötesinde bir trajedi” dedi Brown. “Afet Afet Komitesi’nin Haiti’ye itiraz edebileceklerini insanlara destek vermeye çağırıyorum.”
Malzemeleri taşıyan kamyonlar, kazazedeler moloz yığınının ortasında kamp kurdukları için başkente ulaşmaya başladı. Ancak araştırmalar enkazı araştırmaya devam ederken, trajedinin tam ölçeği hala açıldı.
Yardım görevlileri sokaklarda cesetler yığını gördüğünü ve çocukların ölüler arasında uyurken, acı çeken kişilerin akrabalarını molozdan çıplak elleriyle kazmaya çalıştıklarını bildirdi.
Oxfam’ın Louis Ballinger, Haiti’deki iletişim eksikliğinin yardım görevlilerinin karşılaştığı güçlükleri daha da kötüleştirdiğini söyledi. “Deprem ölçeği inancın ötesinde” ve hiçbir telefon, çok az internet ve elektriksiz yanıt vermemiz gerekiyor, işlerimiz gerçekten zorlaşıyor “dedi.
Dışişleri Bakanlığı, İngiliz kayıplarının rapor alındığını söyledi. Haiti’deki akrabalar hakkında endişe duyan herkes 020 7008 1500’ü arayacaktır. DEC Haiti’nin temyizine verilen bağışlar, www.dec.org.uk web sitesinden 0370 60 60 900 numaralı telefondan veya herhangi bir postane veya cadde bankasında , Freepay 1449’dan alıntı yaparak. DEC Haiti Depremi’ne ödenen çekler de PO Box 999, Londra, EC3A 3AA’ya gönderilebilir.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.