Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Hatalar helikopter filosunda daha sert kontroller başlatıyor

  • Listed: 11 Ekim 2017 03:05

Description

Geçtiğimiz yıl ABD’li üretici Sikorsky tarafından, sahil güvenlik görevlisinin kullandığı ve denizde petrol işçilerine feribot çeken bazı S92 helikopterlerinde hata tespit edildiğinde acil bir soruşturma başlatıldı.
Sorun, dişli kutusunu uçağa takan ve Kuzey Denizi’ne benzeyen dört ayağın birinde çatlaklar içeriyor.
Geçtiğimiz Ekim ayında, Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (Easa), parçanın her 10 saatlik uçtuğun sonra kontrol edilmesini emretti.
Ancak dün, gözlemci her gün ilk seferden önce değerlendirilmesi gerektiğini belirten revize edilmiş bir direktifi yayınladığı ortaya çıktı.
Sikorsky tarafından yayınlanan bir mektup, tüm çatlakların Kuzey Denizi’ndeki helikopterlerde oluştuğu tespit edildi.

    Testlerin, helikopterlerin ayaklarından birinin kopması durumunda bile “süre” boyunca hava koşullarına dayanıklı kalabileceğini gösterdiğini de ekledi.
Bir vakada çatlaklar sadece 70 saat boyunca hizmette olan bir yerde bulundu.
Sikorsky’li mühendisler, daha önce, kusurun gelişmesinin nedenlerini belirleme girişimlerinde İskoçya’nın kuzey doğusuna gitti.
Arıza ortaya çıkınca Birlik sendikası Sikorsky ve helikopterlerin operatörlerinden S92’nin amacına uygun olduğuna dair güvence talep etti.

    CHC firması İngiltere Denizcilik ve Sahil Güvenlik Ajansı adına dört S92 kurtarma helikopteri ve bir Kuzey Denizi platformu arasında birer helikopter işletiyor.
Dün bir sözcüsü, şirketin S92’lerle ilgili olarak verilen tüm talimatlara uyduğunu söyledi.
Bristow Helikopterleri ayrıca, Avrupa’da sürekli kullanılmakta olan S92’lerin 15 güçlü bir filosuna sahiptir.
Geçtiğimiz Mart ayında dünyadaki tüm Sikorsky S92 – tüm İskoç sahil kurtarma helikopterleri dahil – Kanada’daki ölümcül bir kazanın ardından acil modifikasyonlara tabii tutuldu.

    Gemideki 18 kişiden birinin öldürüldüğü Newfoundland’daki kazanın ardından, soruşturma için bir ekip ekibi çağırıldı. Dişli kutusunun bir kısmını birlikte tutan titanyum saplamaların başarısız olduğunu keşfettiler, bu da yağ kaybına neden oldu.
Bununla birlikte, Kuzey Denizi’ndeki sorun ilgisizdir.
Geçen sene nisan ayında, 20 yılı aşkın bir süredir en kötü Kuzey Denizi hava kazasında Süper Puma L2 helikopteri Aberdeenshire sahillerinden inerken 16 kişi öldü. Bond tarafından işletilen uçaklarda bir “catastrophic” şanzıman arızası meydana geldi ve bu da ana rotor bıçaklarının kesilip çıkmasına neden oldu.
Trajik kaza, bir başka Super Puma’nın kötü hava koşullarında Kuzey Denizi’ne atması sonrasında 18 offshore işçinin yaralanmasından birkaç hafta sonra geldi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.