Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Hâlâ yüksek ücret eşitsizliği raporu

  • Listed: 11 Ekim 2017 02:45

Description

Eşitsizliklerin araştırılması için 2008 yılında bakanlar tarafından kurulan Ulusal Eşitlik Paneli, son on yılda en geniş boşlukların bazıları daralmış olsa da (erkek ve kadın arasındaki fark gibi) “derin yerleşim” farklılıklarının sosyal gruplar arasında kaldığını tespit etti ücretler.
Raporda, zenginliğin farklılıkları, en iyi okulların toplama alanlarında ev satın alma ve çocuklara konut merdiveni üzerinde yardım etme özelliklerini etkilediğini söyledi.
55-64 yaşları arasındaki 10 haneden birinde ev, emeklilik hakkı ve 28.000 poundın altında kalan diğer para birimleri de dahil olmak üzere yaşlı insanların servetinde büyük farklar tespit edildi; 10’uncu nüfusu ise 1.3 milyon poundu aştı.
Araştırmaya göre, 44 yaşına kadar olan kadınlar erkeklerden daha iyi niteliklere sahipken, kadınların saatlik ücreti% 21 daha düşüktü.
Etnik azınlıklara mensup kişilere karşı görünür ayrımcılık ortaya çıkmış; neredeyse her azınlık grubundan olanların, ücretli çalışmada beyaz İngiliz erkek ve kadından daha az ayrımcılık yapıldığı ortaya çıkmıştır.
Raporda, İngiltere’de kazanç ve gelir eşitsizliği diğer sanayileşmiş ülkelerle karşılaştırıldığında yüksek ve 30 yıl öncesine kıyasla daha yüksek olduğunu söyledi.
Panel, eşitsizlikle mücadele etmek için politika müdahalelerinin gerekli olduğu eğitim ve emekli aylıkları ile vergilere ve mahalle yenilemesine kadar birçok alanı tespit etti.
Panel başkanı Profesör John Hills, “Çoğu kişi ve neredeyse tüm siyasi partiler fırsat eşitliği idealine abone olurlar.
“Fakat avantaj ve dezavantaj, yaşam döngüsünde kendisini pekiştiriyor: Belgelenen sonuçlarda ortaya çıkan büyük ve sistematik farklılıkların, fırsat eşitliği arka planına karşı yapılan kişisel tercihlerden kaynaklandığını iddia etmek zor” dedi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.