Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Haiti şimdiye kadar yaşanan en büyük felaket: BM

  • Listed: 10 Ekim 2017 13:40

Description

Birleşmiş Milletler yetkilisi Elisabeth Byrs, BM’de ve ülkedeki devlet hizmetlerinde meydana gelen hasarın birçoğu ortadan kaldırılarak durumu ağırlaştırdığını belirterek “Her şey hasar görüyor” dedi.
Cenevre’de 2004 yılındaki tuhaf Asya tsunamisinden bu daha kötü “dedi.
Ölüm ücreti bilinmiyor. Başbakan Jean-Max Bellerive, Haiti hükümetinin tek başına, bağımsız ajansların veya akrabalarının kurtardığı kişileri saymamak kaydıyla, 20.000 organı zaten kurtardığını söyledi.
Yeni bir tahminde Pan American Health Organization, depremde 50.000 ila 100.000 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Bay Bellerive, kamyon dolusu ceset toplu mezarlara sürülürken 100.000’in “asgari seviyede görüneceğini” söyledi.
Öte yandan, değerli su ve gıda maddeleri, ölenler arasında çılgınlık haline dönüşen perişan Port-au-Prince sokaklarında kavrulmuş ve aç olan depremzedelere ulaşmaya başladı.
Muhasebeci Henry Ounche, “ABD askeri helikopterleri havai taşıma yardımcılığıyla dağılmış halde birbirlerine karşı savaşan yüzlerce kalabalığın içinde” İnsanlar çılgınca yiyecekler için çılgınlar “dedi.
Yaklaşık 200 genç, diğer Deniz Kuvvetleri helikopterleri, rasyonlarını düşürdükleri zaman Gatorade’i mültecilerle dolu bir futbol stadyumuna sokmak için kavga etmeye başladılar. İnsanların ölüm pis kuyruğunda boğması gereken buharlı şehir, Salı günkü felaket depreminden dört gün sonra, molozda daha fazla kurban daha hayat bulabilmek için saatlerce soluk soluyordu.
Yine de, artçı sarsıntılar binaların dağılmasını tehdit ederken dahi, gömülü mağdurların zaman zaman mırıldanarak kurtarma ekipleri tarafından harekete geçirildi. “Orada kimse hayatta değil,” bir kadın dalgalı Montana Hotel’in dışına akıyordu. Ancak umut ölecek değil. Namibya arama mürettebatı şefi Alexander Luque daha sonra adamlarının kazıdıklarını bildirdi: “Hayatta kalanları duyabiliyoruz.”
Bir başka yerde, Amerikalı bir ekip çökmüş bir üniversite binasında 97 saat sıkışmış bir kadını hayatta tuttu.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.