Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Goldsmith Irak’a ‘yeşil ışık’ verdi

  • Listed: 11 Ekim 2017 02:35

Description

Irak Soruşturması’na delil kazandıran eski avukat, Şubat 2003’e kadar – istiladan sadece bir ay önce – Birleşmiş Milletler’den savaşa özel izin gerekliliğine inandığını söyledi.
Ancak George Bush’un Washington’daki ABD yönetimindeki üst düzey rakamlarla görüşmesi sonrasında fikrini değiştirdi.
Blair’e tavsiyesinde bulunan Şahsen, İngiltere’nin ABD liderliğindeki bir istila çağrısında bulunmasını istemesi halinde Güvenlik Konseyi kararına bir daha ihtiyaç duyulacağına dair tavsiyesini sunmasından sadece bir ay sonra Başbakan’ın kıdemli yardımcılarına gerekli olmadığını söylemek için 10’a geri döndü. .
“O zaman görüşe ulaştım – ve yine de görüşüm – bunun yasal olduğunu, bu tavsiyede bulunacağım” dedi. “Bu, tüm argümanları ve kanıtı bağımsız olarak değerlendirdiğim bir görüşteydi ve bu benim hakiki görüşüm” dedi.
İkinci bir kararın “en güvenli rotayı” temsil etmesini önerdiğine rağmen, askeri harekatın meşru olduğu işgal arifesinde açık bir bildiri yayınlamaktan tereddüt göstermediğini açıkladı.
Erdoğan, daha önce yaptığı görüşün “aşırı temkinli” olduğunu belirtme biçimini ancak Blair tarafından önceki görüşlerini değiştirmesini istediğini kesinlikle reddetti.
Altı saatlik kanıt sırasında, Başbakan Bush ile görüşmeye hazırlanırken Temmuz 2002’de Irak aleyhindeki askeri harekatın yasallığı konusunda kaygılarını ilk kez Blair ile paylaştığını söyledi.
İngiltere ‘nin 1991 Körfez Savaşı’ ndan önceki Güvenlik Konseyi kararlarına güvenemeyeceğini ve BM ‘den yeni bir yetkiye ihtiyaç duyulduğunu söylediğini belirtti.
“Ben bunu kendi irademle yaptım” dedi. “Bunun için istemedim, açıkçası çok hoş karşılandığını düşünmüyorum.”

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.