Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

ABD, Pakistan ile ‘ortak neden’

  • Listed: 10 Ekim 2017 20:30

Description

Bay Gates, Pakistan Ulusal Savunma Üniversitesi’nden polis memurlarına, Afgan sınırındaki teröristlerle savaşın Pakistan’ın yanı sıra Pakistan’ın da ilgisini çektiğini söyledi.
Gates, “sınır boyunca ortak düşmanlarımız var, fakat aynı zamanda ortak birçok başka çıkarımız da var” dedi ve Pakistan ordusunun kaynakları konusunda karar verme ve ABD silahlı kuvvetlerinin yaptığı gibi odaklanma seçenekleri var.
Gates, güvensizlik mirasına ve ABD’nin yanlış niyetli beyanları için “örgütlü propaganda kampanyası” olarak nitelendirdiği şeylere değinerek, ABD’ye karşı Pakistan’daki geniş çaplı tirajda bulunan iddiaların bir kısmını doğrulamak için dikkatle kalibre edilmiş cümlecikler kullandı.
“Bazılarınızın neden ABD’nin Pakistan’a olan taahhüdünden kuşkulu olabileceğinizi tamamen anlıyorum” dedi.
ABD, Pakistan’ı topraklarını sığınma evi olarak kullanan Taliban militanlarını ele geçirmek istiyor ancak iki gün süren Pakistan başkentinde yapılan görüşmelerde konuyla ilgili Bay Gates’in söylemi belirgin derecede ılımlı. Pakistan’ın sınırları dahilindeki militanlara yönelik askeri saldırıdan derin etkilendiğini belirtti.
“Liderlik, kararları ne zaman ya da bir şeyler yapacakları konusunda verecektir.” Pakistan ve ABD’li gazetecilere verdiği röportaj sırasında “Bu benimle iyi” dedi.
ABD’nin El Kaide terörizmine karşı uzun süren bir savaşı kazanıp kazanmadığını sorduğumuz Gates, Amerika’nın ilerleme kaydettiğini ancak henüz kazanmadığını söyledi.
El Kaide ve bağlı gruplardan oluşan bir sendika dediği şeyin, şimdiye kadar olduğundan daha büyük çaplı, koordine edilmiş saldırılara daha az muktedir olduğunu ve çoğu durumda liderliklerinin öldürülüp yakalandığını söyledi.
Obama yönetimi, son aylarda Pakistan ile daha yumuşak bir ses çıkardı ve ülkenin sınırları içindeki militanlara uygulanan benzeri görülmemiş saldırıyı öven ve ülkenin batı sınırındaki militanlara odaklanması için halka itirazlarını bıraktı.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.