Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

AB iklim anlaşmasını G20 vasıtasıyla sürdürüyor

  • Listed: 10 Ekim 2017 04:25

Description

Yeni AB cumhurbaşkanı Herman van Rompuy, küresel ısınmanın durdurulmasının, 2020 yılına kadar iddialı kirlilik kesintileri önergesi veren 200 ülkenin Kopenhag’daki iklim konferansta kimsenin bulunmadığını belirten Avrupa için kilit bir hedef olmayı sürdürdüğünü söyledi.
Bay Van Rompuy: “Avrupa Birliği, küresel iklim değişikliği tartışmalarının itici gücü olmaya devam etmeli” ve AB liderleri bir sonraki aşamada görüşmek üzere 11 Şubat’ta bir araya gelecekler.
Van Rompuy, Avrupa’nın AB dönem başkanlığını yürüten İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ve Avrupa Komisyonu başkanı Jose Manuel Barroso’nun da bulunduğu iki diğer üst düzey yöneticiyle görüştüğü Madrid’de konuştu.
İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, “Müzakere stratejimizi değiştirmeliyiz” dedi. Ayrıntı vermedi ancak İspanyol yetkililer, AB’nin Birleşmiş Milletler yerine G20 vasıtasıyla iklim anlaşması yapmak istiyor dedi.
Üst düzey bir AB yetkilisi, böyle bir zirvenin, Kopenhag’da olduğu gibi, devlet başkanlarının böyle bir anlaşma sözcüğünü atmak için gece boyunca bir araya gelmesine gerek kalmaksızın anlamlı bir anlaşma sağlayabileceğini de belirtti.
20 Grubunun ekonomik konularda görüşmek üzere bir araya geldiği uluslararası bir organı var ve üyeleri – dünyanın en büyük sanayi ve gelişmekte olan ekonomilerinin yanı sıra Avrupa Birliği’yle 19 ülke, dünyanın gayri safi milli hasılanının yaklaşık% 90’ını,% 80’ini temsil ediyor. dünya ticaretinin üçte ikisi ve küresel nüfusun üçte ikisi.
Kopenhag’daki iki haftalık müzakere maratonunda, 193 ülke arasındaki iklim değişikliği konulu BM konferansı, güçlü kirlilik kesintileri için Avrupa’dan gelen talepleri göz ardı etti.
Bunun yerine, ABD Başkanı Barack Obama ile Çin ve birkaç gelişmekte olan ülke arasında imzalanan bir anlaşma, yoksul ülkelere iklim yardımının ilk önemli programını oluşturuyor. Karbon dioksit emisyonlarındaki ve diğer küresel ısınmadan sorumlu gazların daha da kesilmesi çağrısında bulundu ancak bunları talep edecek hiçbir şey yapmadı. Bu, şimdi Mexico City’de bu yıl yapılacak BM müzakerelerine devam edecek.
Van Rompuy, küreselleşmenin yeni bir dünya düzeni hazırladığını söyledi. “Kopenhag’daki şeylerin değişmesinden sonra, güç dengesinin değiştiğine dair bir farkındalık var” dedi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.